Spiritüel terapiler ve olası sonuçları

Dün akşam arkadaşlarımla gittiğim eğlenceli bir buluşmada Beyoğlu’nda bir kadının öldürüldüğü haberini aldık. Masadaki 8-10 kişinin hemen hepsinin, etraftaki birçok kişinin tanıdığı, yazar ve “melek terapisti” Beki İkala’nın ismini ben ilk defa duydum. Etrafına güzel hisler getiren ve oldukça sevilen biri olduğunu öğrendim ve genç bir kadının böylesine bir ölümle hayata veda etmesinden büyük üzüntü duydum. Genç kadın başka bir kadın tarafından ofisi önünde silahla vurularak öldürülmüş. Cinayet zanlısının kadının “danışanı” olduğu bir şizofreni olabileceğine dair yazılar yazılıyor. Ve bu durum gün geçtikçe sayısı artan spiritüel terapilerin, uygulamaların, hem uygulayan hem uygulanan kişiler için nelere sebep olabileceğine dair çok önemli bir yere dikkati çekiyor. Ruhsal yapılanmasında hasarlar olan biri için, dönüştürücü, iyileştirici, farkındalık sağlayıcı adı altında yapılan bir çok uygulama, kişinin gizli kalmış travmalarını, iç ruhsal çatışmalarını, varsanılarını, paranoyalarını açığa çıkarabilir. Eğer psikotik yapılanmada biriyse bu kişi, çatışmaları benlik ve dış gerçeklik arasında olduğundan açığa çıkan çatışmalar kişinin gerçeklik algısını bozarak kontrolden çıkmasına sebep olabilir ve kişinin semptomları patolojik hale gelip, durumla ilgili içgörüsünu kaybedebilir. Daha açıkça söylemek gerekirse bu kişi “senin bana geleceğini söylediğin melek gelmedi ve bana yardım etmedi. O yüzden sana zarar vereceğim.” diyebilir. Yahut ” iç sesim bana iyi olabilmem için seni kurban etmem gerektiğini söyledi.” diyebilir. Ruh sağlığı alanında eğitim almamış yani psikiyatri, klinik psikoloji eğitimlerini almamış birisi için bu durumlar içinden çıkılması çok zor durumlardır.

İnsanlara iyi gelen şeyler sadece ruhsal tedavilerle mümkün değildir elbet. Spor, egzersiz yapıp bedeni rahatlatmak, yoga, meditasyon yaparak ruhsal dinginlik sağlamak, bir dinin öğretilerine ayak uydurup ibadet etmek ya da bir kişisel gelişim kitabı okuyarak hayata başka bir açıdan bakmak kişiye iyi gelebilir. O an yaşadığı durumda kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Pozitif düşünmek de bazen kişinin ihtiyacı olan şey olabilir ve bu çalışmalar hayata daha olumlu bakmayı, pozitif düşünmeyi sağlayabilir. Ancak olumlu düşünmek de her zaman kişinin asıl ihtiyacı olan şey değildir. Bazen hayatın getirdikleri karşısında üzüntü, öfke, korku duymak, kederli olmak, yas tutmak da yaşamın bir parçası ve pozitif düşünme sanrısı içinde kişinin gerçekten iyileşmesi gecikebilir. Asıl yaşanan duygudan uzaklaşmak, çözümü getirmeyebilir. Bazı durumlar var ki, kişinin ruhsal bütünlüğü derinden sarsılmış olduğunda ya da yapılanmasında ağır hasarlar olduğunda, bunun organik bir kökeni olduğunda, yani şizofreni, bipolar bozukluk, paranoid bozukluk gibi durumlardan muzdarip biri için bu tip yaklaşım ve “terapi” adı altında yapılan uygulamalar hem uygulayan, hem uygulanan kişi için çok büyük risk taşır. Böyle bir durumda malesef ki ruh sağlığı eğitimi olmayan kişiler yarar değil zarar verirler. Bazı durumlarda psikolog ya da psikoterapist olmak da yetmez, bir psikiyatristin medikal tedaviler başlaması hatta hastanın uygun bir hastanede yatarak tedavi olması gerekir. Bu kişiler hukuki açıdan cezai ehliyeti olmayan, etrafı ve kendisine zarar verme ihtimali olan kişiler olabilirler.
Bodrum’da yaşadığımdan spiritüel yaklaşımlar kullanan çok fazla insan tanıdım burada. Pek çoğu oldukça iyi niyetle ve çoğu zaman kendi yaşadığı hayat zorlukları içerisinde bir yol ararken karşılaştığı bu yöntemlerle iyi olma hallerini başkalarına yayma, öğretme, yoluyla iyi gelmesi niyetinde. Bazen sadece iyi niyet değil, kolay yoldan para kazanma da giriyor işin içine. Ama her ilacın her hastaya iyi gelmeyeceği gibi, bu kişisel iyi gelme hallerinin de başkalarına iyi geleceğinin garantisi olmamakta. Burada kendi sınırlarını bilmek, yüz yüze olduğu kişileri doğru yönlendirebilmek için kişinin belli bilgileri edinmiş olması ve doğru yaklaşımları kullanması gerekir.
Hal böyleyken yaşadığınız sıkıntılı durumlarda, dönemlerde önceliği çeşitli isimlere bürünmüş yaklaşımlara kendinizi bırakmadan önce, bilimin ışığında, bilimsel eğitim almış kişiler tarafından uygulanan yöntemleri araştırmanız şifa bulmada daha gerçek yollar sağlayabilir diye düşünüyorum.

Sosyal medyada paylaşmak ister misiniz?

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir